Центр європейської інформації в м. Луганськ

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » Новини » Чого очікує Луганщина від ЄС?

Чого очікує Луганщина від ЄС?
21 листопада 2013 року, за ініціативи ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону» пройшов круглий стіл на тему «Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування Луганщини» (в контексті підписання Угоди про Асоціацію). Захід проходив в рамках проекту, який реалізує Поліський фонд у співпраці з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (м. Київ), другою робочою групою Української національної платформи Східного Партнерства та Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». У роботі круглого столу взяли участь представники Луганської облдержадміністрації, Луганської обласної ради, громадських організацій, консультативно-дорадчих органів утворених при органах влади, підприємці, журналісти та науковці. Круглий стіл на Луганщині був завершальним в серії із 14 круглих столів, які проводились з 9 жовтня 2013 року у різних регіонах України. Головною метою цих заходів є започаткування на місцевому рівні неупередженої дискусії щодо переваг та викликів для регіонів в результаті створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з ЄС.
Відкрив роботу круглого столу заступник директора департаменту - начальник управління розвитку підприємництва та торгівлі департаменту економічного розвитку і торгівлі Луганської облдержадміністрації Червонний Борис Сергійович. Він привітав учасників заходу та виступив з доповіддю про основні показники соціально-економічного стану Луганської області.
Із основною доповіддю виступив науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (м. Київ) Віктор Гречин. «Так склалось, що Луганська область, цей найбільш східний регіон України – останній у списку із чотирнадцяти областей, які мені як представнику Інституту економічних досліджень довелось відвідати в рамках проекту Поліського фонду. До Вільнюського саміту залишається найменше часу. Але, не зважаючи на ці «граничні» моменти, мені б хотілось, що б ми сьогодні утримались від крайніх висловлювань і обговорювали можливості і виклики підписання Угоди про асоціацію у економічній площині», -- розпочав свою доповідь представник Інституту економічних досліджень.
Віктор Гречин розповів про економічну частину Угоди про асоціацію, можливості для модернізації економіки України і виклики, які її супроводжують. Після цього, доповідач зробив проекцію на Луганську область. Серйозним викликом є модернізація великих промислових підприємств, які є енергонеефективними і використовують застарілі виробничі потужності. Для цих самих підприємств непростим завданням буде узгодити виробництво із вимогами європейських екологічних норм, хоча для Луганщини, як для одного із найбільш забруднених регіонів України, положення про екологічну гармонізацію має виключне природоохоронне і соціальне значення. Експерт також наголосив на необхідності поступової переорієнтації регіональної економіки із важких індустріальних галузей на ті, що є орієнтованими на споживача – легку, харчову, сферу послуг. «Щодо експортних ринків збуту, то тут все визначатиме економічний інтерес імпортерів, незалежно від того, будуть вони розташовані на сході чи в країнах Європейського Союзу. Якщо продукція матиме конкурентну ціну і якість, вона матиме попит – але для цього, знову ж таки, треба модернізувати виробництво», -- зазначив Віктор Гречин.
На запитання щодо наслідків підписання Угоди про асоціацію для агропромислового сектору, Віктор Гречин вказав, що не зважаючи на те що близько 60% території регіону припадає на сільськогосподарську місцевість, зайнятість у сфері АПК складає менше 4%, що є низьким показником у порівнянні із загальноукраїнським. «Сектор АПК на Луганщині перебуває у депресивному стані, і підписання Угоди про асоціацію надає певні можливості для його реанімації – в контексті впровадження спільних проектів у сільськогосподарській сфері, інформаційної підтримки. Не варто забувати, що в цілому по Україні експортери агропромислової продукції матимуть найбільший виграш у порівнянні з іншими галузями – за розрахунками Інституту, зростання експорту складе близько 20% у порівнянні рік до року», -- вказав представник Інституту економічних досліджень.
На завершення Віктор Гречин нагадав, що Луганська область не має розробленої дієвої інвестиційної стратегії, і у цьому напрямку треба працювати.
Наступним після В. Гречина виступив голова ГО "Креміньська бізнес-асоціація" Симонов Андрій Леонідович. Він зазначив, що більшість підприємців, які входять до Кремінської бізнес-асоціації підтримують прагнення вступу України до європейської спільноти. «Звичайно, більшості підприємців, які надають туристичні послуги, доведеться багато працювати для досягнення європейських стандартів. Але все ж таки основними туристами Креміньського району є українці, тому ми не очікуємо кардинальних змін після вступу до ЄС.»
Заступник начальника управління – завідуюча відділом економічного аналізу та моніторингу програм управління економічного і фінансового моніторингу Луганської обласної ради Чакова Ольга Іванівна вказала на те, що наразі вже відбувається гармонізація чинного законодавства України з європейськими стандартами, тому після підписання Угоди про Асоціацію буде продовжено роботу в тому ж напрямі. Також Ольга Іванівна зазначила, що робочі моменти з адаптації чинних українських норм до європейських стандартів до великих потрясінь серед населення не призведуть.
Окремо учасники круглого столу зупинились на питанні співробітництва в енергетичному секторі. Так, сьогодні населення України може виробляти електроенергію (вітрову, сонячну тощо) та продавати її в мережу за «зеленим» тарифом. Учасників круглого столу цікавило питання чи будуть зміни в цьому напрямі після підписання Угоди, на що експерти зазначили, що ці питання будуть врегульовані національним законодавством, а отже змін не передбачається.
В цілому, по завершенню круглого столу більшість учасники дійшли згоди, що Угода про асоціацію надає серйозні можливості для модернізації української економіки, однак для її успішного здійснення потрібна наполеглива праця різних прошарків населення України.
Розділ: Новини Переглядів: 8531 | Розміщено: 2 грудня 2013


    Додати коментар:
 
Ім'я:
Пароль: (якщо зареєстрований)
Email: (обов'язково!)

теги форматування

додати смайли
 
 
 

Меню сайту




Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Луганськ
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :