Центр європейської інформації в м. Луганськ

Головна Про наш центр Анонси Новини Контакти Портал Мережі

Календар анонсів » Анонси » 2013 - Європейський рік громадян

2013 - Європейський рік громадян
2013_year.jpg (16.12 Kb)2013 рік у Європейському Союзі пройде під знаком прав, які мають громадяни ЄС. Європейська комісія оголосила його Європейським роком громадян (European Year of Citizens). Упродовж року інституції ЄС на усіх рівнях влади заохочуватимуть діалог з громадянським суспільством та підприємцями. З цією метою по всій Європі відбудеться низка конференцій та інших заходів, учасники яких вестимуть дискусії про права у Європейському Союзі і спільними зусиллями творитимуть візію Євросоюзу на 2020 рік.

Згідно зі статтею 20 Маастрихтського договору громадянство ЄС автоматично надається усім громадянам країн-членів. Воно гарантує їм додатковий перелік прав, зокрема право на вільне пересування і перебування на території іншої країни-члена, ніж та, громадянами якої вони є.

Саме свобода пересування надає практичного виміру громадянству ЄС. Особи, які подорожують до інших країн-членів або осідають у них, повинні мати інформацію про широкий діапазон прав, які їм належать згідно з законодавством ЄС, яке регулює ситуації транскордонного характеру: про права споживачів в інших країнах-членах, право доступу до освіти, визнання професійної кваліфікації, доступ до медичного обслуговування і право на соціальне забезпечення.

Засадниче значення має також надання громадянам ЄС права голосувати та висувати свої кандидатури на виборах до Європейського парламенту та місцевих виборах у країнах-членах, в яких вони проживають. Завдяки цьому громадяни ЄС мають змогу брати участь у демократичному житті Європейського Союзу і можуть водночас інтегруватися у суспільство країни свого проживання.

Однак, дослідження Євробарометру, проведене 2010 року, виявило значні прогалини у знаннях громадян ЄС про їхні права. Хоч європейці здебільшого усвідомлюють свій статус громадян ЄС (79% європейців стверджують, що знайомі з поняттям «громадянин Європейського Союзу»), їм бракує конкретної інформації про детальне значення прав, які гарантує цей статус. Тільки 43% з них розуміють значення поняття «громадянин Європейського Союзу», а майже половина (48%) зазначають, що не мають достатньо інформації про свої права.

Джерело: Flash Eurobarometr 294 „EU citizenship”, березень 2010 р.

Головна мета Європейського року громадян – надати усім громадянам ЄС інформацію про права, які дає їм громадянство Європейського Союзу і транскордонному контексті, і, таким чином, надати їм змогу ухвалювати свідомі рішення та полегшити ефективну реалізацію права на свободу пересування.

Детальніші цілі Європейського року 2013 такі:

- інформування громадян ЄС про належне їм право на свободу пересування і перебування на території Європейського Союзу, а також про права, гарантовані їм у транскордонному контексті, зокрема право брати участь у демократичному житті ЄС;
- інформування громадян ЄС про способи реалізації прав і політики ЄС під час проживання в іншій країні ЄС, а також стимулювання їхньої активної участі у громадських дискусіях щодо європейських політик та проблем;
- ініціювання дискусії про вплив і потенціал права на свободу пересування, як невід’ємного аспекту громадянства ЄС, зокрема у сфері посилення політики суспільної згуртованості та взаємного порозуміння між громадянами ЄС, а також зміцнення зв’язків між громадянами та Європейським Союзом.

Відзначення Європейського року громадян 2013 відбуватиметься у важливий період:

- за рік перед виборами до Європейського парламенту у 2014 р.: ініціатива Європейського року передує зусиллям європейських інституцій і країн-членів, спрямованих на підвищення усвідомлення громадянами ЄС їх права на голос та заохочення до участі у виборах;
- у 20-ту річницю громадянства ЄС: ця ідея виникла водночас з Маастрихтським договором, який набув чинності 1993 року;
- у рік публікації нового видання «Звіту про громадянство ЄС»: у звіті буде проаналізовано ситуації, в яких громадяни ЄС не мають змоги скористатися своїми правами, а також запропоновано можливі розв’язання.

Про усі новини та події, пов’язані з відзначенням Європейського року громадян 2013 можна дізнатись з веб-сайту http://europa.eu/citizens-2013

* Текст підготовлено за матеріалами порталу Європейського Союзу http://europa.eu та правових актів Європейської комісії.
Розділ: Анонси Переглядів: 2117 | Розміщено: 18 лютого 2013


 

Меню сайту
Радимо прочитати

Copyright © 2010 Центр європейської інформації в м. Луганськ
 

Авторизація ...

Логін :
Пароль :